languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/RB news/Podsumowanie IX Forum Cen Transferowych - nowości i plany
czwartek, 05 marzec 2020 07:46

Podsumowanie IX Forum Cen Transferowych - nowości i plany

W dniu 3 marca 2020 r. wzięliśmy udział w IX Forum Cen Transferowych, w trakcie którego kolejny raz przedstawiciele biznesu i nauki spotkali się z przedstawicielami KAS, aby dyskutować o aktualnych problemach związanych ze stosowaniem przepisów o cenach transferowych.

Przedstawiciele MF – Departamentu Cen Transferowych i Wycen, Departamentu Kluczowych Podmiotów – wskazywali na to, że forum ma zmienić swoją dotychczasową formułę. Dotychczasowe prace koncentrowały się na wypracowywaniu rekomendacji dotyczących przepisów i rozwiązań już obowiązujących, w przyszłości FCT ma być wykorzystywane do „wykuwania pomysłów”, do wytyczania gruntu pod przyszłe rozwiązania.

Tematy na przyszłość

Wśród tematów, którymi w przyszłości miałoby się zajmować forum wskazywano takie zagadnienia, jak: wdrażanie BEPS 2.0, opodatkowanie działalności marketingowej, podatek minimalny od działalności dystrybucyjnej. Przedstawiciele MF wskazali, że aktualnie tematyką cen transferowych po stronie KAS zajmuje się wiele osób z różnych jednostek wyodrębnionych w strukturach MF i KAS. Oprócz Departamentu Cen Transferowych i Wycen tematyką tą zajmuje się Departament Kluczowych Podmiotów, Departament Nadzoru Nad Kontrolami, Dyrektor KIS.

W ramach bieżących prac forum przyjęto wyniki wypracowane dotychczas przez grupy robocze, w tym:

  • przyjęto rekomendacje dotyczące opisu metody marży transakcyjnej netto
  • przyjęto rekomendacje dotyczące opisu metody ceny odprzedaży
  • przyjęto rekomendacje dotyczące interpretacji i zakresu stosowania przepisów rozdziału 4 Rozporządzenia TP (Restrukturyzacja)

Trwają dalsze prac grup zajmujących się rekomendacjami w zakresie doboru wskaźnika rentowności i metody weryfikacji do danych porównawczych oraz statystycznych aspektów sporządzania analizy porównawczej oraz tematyką IP BOX.

Plany dotyczące informacji TPR

Duża część dyskusji poświęcona była tematyce informacji TPR. Przedstawiciele MF wskazali, że planowana jest modyfikacja formularza interaktywnego składanego za 2019 rok. W zmodyfikowanym formularzu ma być możliwość dodania pola tekstowego, w którym składający będzie mógł zamieścić komentarz do danej pozycji formularza, jeżeli uzna to za stosowne, np. gdy będzie mieć wątpliwości w jaki sposób prawidłowo zaraportować transakcję wg. dostępnych opcji w formularzu. W przygotowaniu są również objaśnienia dotyczące sposobu wypełniania informacji TPR.
Zmodyfikowany formularz ma być udostępniony w marcu, a objaśnienia w kwietniu 2020 r. Wobec licznych pytań dotyczących możliwości przesunięcia terminu złożenia pierwszych informacji TPR (za 2019 rok do końca września 2020 roku w przypadku roku podatkowego zgodnego z rokiem kalendarzowym) wskazano, że aktualnie MF nie prowadzi prac nad przedłużeniem tego terminu.

Nowe rozporządzenie od 2021 roku

Jednocześnie zapowiedziano, że planowane jest opracowanie nowego rozporządzenia dotyczącego TPR, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. (ma być stosowane do składania informacji za 2020 r.), co będzie się wiązało z opracowaniem nowego wzoru formularza TPR.

W trakcie posiedzenia 3 marca 2020 r. powołano nowe grupy robocze, które zajmą się tematyką:

  • korekt dochodowości;
  • wyjaśnianiem kwestii ogólnych (m.in. definicje powiązań i innych kluczowych pojęć);
  • informacji TPR.

W dalszych pracach forum będziemy uczestniczyć m.in. w ramach grupy roboczej zajmującej się wyjaśnianiem kwestii ogólnych.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi