languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/RB news/Egzamin notarialny już we wrześniu
czwartek, 06 sierpień 2020 06:58

Egzamin notarialny już we wrześniu

freepik.com freepik.com

Minister Sprawiedliwości wyznaczył termin egzaminu notarialnego na 2-4 września 2020 r. Każda z trzech części odbędzie się o godz. 10:00. Zdający po przybyciu na miejsce, muszą być przygotowani na przestrzeganie surowych wytycznych głównego inspektora sanitarnego.

Wnioski do 12 sierpnia

Warunkiem koniecznym do przystąpienia do egzaminu jest złożenie wniosku o dopuszczenie do niego. Kandydaci składają wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego w siedzibie tej komisji, na terenie której znajduje się ich miejsce zamieszkania. Jeśli natomiast miejsce zamieszkania takiej osoby nie znajduje się na terytorium RP, powinna ona złożyć stosowny wniosek w siedzibie wybranej izby notarialnej.

Osoby, o których mowa w art. 12 § 2-2b ustawy - Prawo o notariacie powinny złożyć dokument do dnia 19 lipca 2020 r. Jeśli zaś osoba odbyła aplikację notarialną, obowiązuje ją termin na składanie wniosku do 12 sierpnia br.

Kto może przystąpić do egzaminu?

Kwestie związane z egzaminem adwokackim reguluje art. 74a § 2 ustawy – Prawo o notariacie. Wspomniany przepis precyzuje, że do egzaminu notarialnego mogą przystąpić osoby, które odbyły aplikację notarialną i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu oraz osoby, o których mowa w art. 12 § 2-2b ustawy – Prawo o notariacie. Ta druga grupa uprawnionych osób szczegółowo opisana jest w linku poniżej:

https://www.lexlege.pl/prawo-o-notariacie/art-12/

3 części egzaminu

2 września kandydaci na notariuszy przystąpią do pierwszej części egzaminu. Będą musieli się zmierzyć z opracowaniem pierwszego projektu aktu notarialnego. Kolejny dzień egzaminu minie zainteresowanym na opracowywaniu drugiego projektu aktu notarialnego. Ostatni dzień egzaminu, tj. 4 września br. poświęcony jest trzeciej części. Śmiałkowie otrzymają zadanie opracowania projektu odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności bądź opracowaniu projektu czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Egzamin w czasach epidemii

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wytyczne głównego inspektora sanitarnego w związku z przeprowadzeniem egzaminu. Zdający muszą być przygotowani na restrykcyjne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Do egzaminu przystąpią tylko osoby, które nie wykazują objawów choroby zakaźnej a także nie przebywają na kwarantannie. Jeśli przyszły notariusz ma inną chorobę, której symptomy są podobne do zakażenia koronawirusem, powinien przedstawić na to odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Na miejscu pisania egzaminu obowiązuje dystans co najmniej 1,5 metra od innych osób. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zgromadzonych, szatnie będą nieczynne. W budynku trzeba zasłonić usta i nos. Zdjąć maseczkę lub przyłbicę można dopiero w momencie zajęcia wyznaczonego na sali miejsca. Ponadto przed wejściem do sal konieczna będzie dezynfekcja.

W tym roku egzamin notarialny będzie znacząco odbiegał od tych, z ubiegłych lat. Na szczęście epidemia nie uniemożliwiła przeprowadzenie egzaminu. Kandydaci przede wszystkim muszą być dobrze przygotowani merytorycznie do egzaminu. Oprócz tego muszą pamiętać o złożeniu wniosku o dopuszczenie do egzaminu wraz z niezbędnymi dokumentami oraz uiszczeniu opłaty. Następnie stoczą 3-dniowy bój o wymarzony tytuł w restrykcyjnych sanitarnie warunkach.

Autor:

Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi