languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/RB news/Biznes w Szwajcarii
czwartek, 03 marzec 2022 09:19

Biznes w Szwajcarii

Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Ser, czekolada i jazda na nartach to trzy rzeczy, które być może przychodzą na myśl, kiedy myślenie o Szwajcarii. Chociaż wielu może doświadczyć tego tylko na wakacjach, są inni, którzy cieszą się nimi przez cały rok. To są ludzie, którzy pracują i mieszkają w Szwajcarii, czerpiąc korzyści z wysokich wynagrodzeń, niskich podatków, doskonałej jakości życia i sprawnego systemu bankowego. Przyjrzyjmy się dalej tym cechom.

Jakość życia

Pod względem geograficznym Szwajcaria znajduje się w samym sercu Unii Europejskiej (UE), bez członkostwa. Jednak Szwajcaria jest sygnatariuszem wszystkich głównych handlowych i roboczych traktatów UE; to oznacza, że wejście do Szwajcarii dla obywatela UE jest znacznie łatwiejsza niż to jest dla każdego innego. Szwajcaria jest także sygnatariuszem najważniejszego traktatu o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szwajcaria ma cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski i retoromański. Istnieją tu dwa międzynarodowe porty lotnicze: Zurych i Genewa. Szwajcaria jest również siedzibą wielu międzynarodowych organizacji pozarządowych. Jest naturalnie wielokulturowa, a jej miasta posiadają silne społeczności zagraniczne. W Szwajcarii nie da się tęsknić za domem, dzieci łatwo się przystosowują, ponieważ istnieje wiele szanowanych angielskich i międzynarodowych szkół. Szwajcaria ma reputację wysokich cen, ale odzwierciedlają to pensje – w 2021 r. średnia miesięczna wynagrodzenie dla pełnoetatowego pracownika w Zurychu wynosiło około CHF 6500 (około 6100 euro), w sąsiednich Niemczech, średnia jest bliższa 4500 euro. Wysokie pensje w ofercie w Szwajcarii przyciągają dobrze wykształconych i dobrze wyszkolonych pracowników wszystkich gałęzi gospodarki, od rzemieślników po naukowców.

Otoczenie podatkowe

Szwajcarski system podatkowy może wydawać się trudny do zrozumienia, ponieważ istnieją trzy poziomy opodatkowania: komunalne, kantonalne i federalne. Każdy ma różne stawki i zasady podatkowe. Jednakże procedura jest dość prosta: tylko jeden zwrot podatku należy złożyć raz.

Opodatkowanie firmy

Szwajcaria oferuje jeden z najbardziej konkurencyjnych podatków dla spółek handlowych i holdingowych. W Genewie firma może spodziewać się płacenia podatków od osób prawnych na poziomie 14%, podczas gdy w niektórych innych kantonach może to być nawet niżej.

W Genewie firma, która głównie handluje za granicą, może zgłosić dochód w obcej walucie, takiej jak dolary amerykańskie. Jest tam także konkretna ulga podatkowa dla spółek holdingowych; w niektórych przypadkach może to obniżyć podatek od osób prawnych do zera. Łatwo znaleźć dobrze wyszkolonych pracowników. Również, otwarcie start-upu, w celu rozwoju nowej usługi czy produktu, jest efektywne podatkowo, ponieważ od 2020 r. ulgą podatkową objęte są wydatki na badania i rozwój oraz dochody z patentów.

Opodatkowanie indywidualne

W Szwajcarii osoby fizyczne płacą podatek dochodowy i od wzbogacenia. Stawki podatkowe różnią się w zależności od kantonu, tak że np. ktoś w Genewie płaci inny podatek od kogoś w Zurychu. W bardziej wiejskich obszarach, podatki mogą być niższe niż w miastach. Szwajcaria jest bezpieczną przystanią dla inwestorów i akcjonariuszy. Nawet, jeśli inwestycja podlega opodatkowaniu podatkiem majątkowym, stawka podatku wynosi do 1% i dostępnych jest kilka potrąceń. W niektórych kantonach, takich jak Genewa lub Vaud, istnieje ulga podatkowa znana jako tarcza podatkowa. To ogranicza ostatecznie podatki dochodowe i majątkowe komunalne do 60% od dochodu, z dochodem, który nie może być niższy niż 1% światowego bogactwa. To odliczenie interesuje raczej tych, którzy żyją z dochodów z inwestycji niż uzyskanego dochodu. Kolejną korzyścią podatkową jest zwolnienie osób prywatnych z udziałów z podatku od zysków kapitałowych ze zbycia. Chociaż istnieją pewne warunki, zwolnienie dotyczy posiadanych inwestycji średnio- i długoterminowych prywatnie, nie zawodowo i, nie przy znaczącym źródle dochodu. Zwolnienie również dotyczy kryptowaluty.

Akcjonariusz mieszkający w Genewie, który posiada ponad 10% udziałów w spółce, zapłaci podatek tylko od 70% dochodu brutto z tych akcji, co stanowi 30% podatku dochodowego. Sprzedaż akcji będzie również korzystać ze zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych. Można ubiegać się o konkretny podatek ryczałtowy, obliczany na podstawie kilku elementów. Ten status dotyczy tylko osób spoza Szwajcarii i może być efektywny podatkowo w porównaniu ze zwykłym opodatkowaniem. Skonsultowanie się ze szwajcarskim doradcą podatkowym jest niezbędne. Biorąc wszystko pod uwagę, Szwajcaria ma wiele do zaoferowania i jest zdecydowanie miejscem biznesowym wartym rozważenia dla każdego.

 

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi