languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/RB news/Mecenas Dmowski wystąpił podczas Konferencji UW Deregulacja systemu podatkowego oraz koncyliacyjne metody wymiaru i egzekucji podatków
wtorek, 03 styczeń 2023 07:45

Mecenas Dmowski wystąpił podczas Konferencji UW Deregulacja systemu podatkowego oraz koncyliacyjne metody wymiaru i egzekucji podatków

19 stycznia 2023 r. w godzinach 10.00-16.00, w Sali Kolumnowej, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a także online, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa WPiA UW "Deregulacja systemu podatkowego oraz koncyliacyjne metody wymiaru i egzekucji podatków". Miło nam zawiadomić, że jednym z prelegentów był mecenas Andrzej Dmowski, CEO Russell Bedford Poland. 

W obliczu postępującego chaosu legislacyjnego i „przeregulowania” wielu dziedzin systemu prawnego, pojawia się oczywiste pytanie: dlaczego nie powrócić do tradycyjnego modelu regulacji obejmującego jedynie zasady ogólne a odrzucającego kazuistykę regulacji szczegółowych, które tworzą kolejne wyłomy odwracające metodę reguły i wyjątku?  W obliczu kryzysu gospodarczego oczywistym jest, że dochodów budżetowych bynajmniej nie zapewnią nakazy prawne – nawet prawidłowe w sensie legislacyjnym – ale wola podatników, aby regulować ciążące na nich zobowiązania podatkowe.  Ustawodawca powinien więc w jak najszerszym zakresie zachęcić obywateli i przedsiębiorców do dobrowolnego regulowania tych zobowiązań.  Z punktu widzenia dochodów budżetowych nie idzie o rację w sporze na temat interpretacji przepisu, ale o pieniądze, co otwiera pole do quasi-biznesowych uzgodnień między władzą a obywatelem (przedsiębiorcą), niezależnie od sporów o prawo. Mimo że takie podejście intuicyjnie może się kłócić z ideą demokratycznego państwa prawnego, obecna sytuacja gospodarcza zmusza rewizji tradycyjnego pozytywizmu prawniczego.  Być może za cenę spokoju społecznego i braku ingerencji władzy publicznej w indywidualne rozliczenia podatkowe lepiej dać szanse podatnikom zapłacić tyle podatku, ile chcą i mogą, niż dążyć do – najczęściej bezskutecznej – egzekucji każdej przysłowiowej złotówki?   

Zarysowane powyżej dylematy z całą pewnością wymagają dyskusji naukowej, która to miała miejsce w sali UW, z udziałem mecenasa Andrzej Dmowskiego, który wygłosił wykład nt.: "Czy w systemie podatkowym powinny funkcjonować konsensualne metody określenia wysokości zobowiązania podatkowego na wzór art. 335 i art. 387 k.p.k.?".

 

Russell  Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi