languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/O nas/Publikacje/RB Biuletyn numer 44

RB Biuletyn numer 44

Drodzy czytelnicy, w 44. numerze naszego RB Biuletynu wprowadzamy zmiany. Po raz pierwszy wydany on został wyłącznie w wersji elektronicznej w zmienionej formule – od tego numeru każde wydanie składać się będzie z dwóch działów: w pierwszej części przedstawiamy przegląd wybranych przez nas aktualności, natomiast w drugiej części zamieszczamy artykuły zawierające analizy i opracowania naszych specjalistów, w tym publikację recenzowaną.

Z dniem 1 lipca 2023 roku stan zagrożenia epidemicznego przeszedł do historii. To temat, który polecamy uwadze w pierwszej kolejności. W okresie epidemii wprowadzono i utrzymano w mocy wiele szczególnych rozwiązań prawnych, w większości polegających na uproszczeniach. Te czasowe regulacje przestały obowiązywać w połowie roku 2023 – omawiamy więc skutki prawne i podatkowe tej zmiany, przypominając, na jakie zagadnienia należy zwrócić uwagę. Pozostając jeszcze w temacie pandemii, a dokładniej przeciwdziałania kryzysowi z nią związanemu – kwestię trudności w rozliczaniu subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. znajdą Państwo w komentarzu Michała Pankiewicza.

Zwracamy także uwagę na ustawę deregulacyjną, która wprowadziła kilkadziesiąt zmian prawnych – część z nich przybliża Milena Hęglewicz. Na koniec przeglądu aktualności przechodzimy do bieżących zagadnień prawa gospodarczego i podatkowego – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat przepisów o subsydiarnej odpowiedzialności członków sp. z o.o. komentuje Leszek Dutkiewicz, a Michał Zdanowski omawia interpretację ogólną Ministra Finansów dotyczącą obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach.

W sekcji analiz i opracowań czekają na Państwa cztery artykuły. Dwa z nich poruszają problemy z zakresu prawa podatkowego: Mateusz Krawczyński w opracowaniu dotyczącym zagadnieniu współczynnika i prewspółczynnika metrażowego VAT analizuje zasady odliczania VAT naliczonego przez gminy, które prowadzą działalność opodatkowaną i zwolnioną. W kolejnym artykule Damian Kuszewski rozważa istotę klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (tzw. klauzulę GAAR) w kontekście działań, które mogą być rozpoznawane jako szeroko rozumiana optymalizacja podatkowa.

Następnie poruszamy zagadnienia z zakresu prawa cywilnego i upadłościowego – Milena Hęglewicz analizuje zasady dochodzenia roszczeń ze skargi paulińskiej względem osoby w upadłości. W opracowaniu zamykającym ten numer Michał Pankiewicz omawia wybrane elementy składające się na nadzór wspólników w spółkach kapitałowych.

Jako że wydanie 44. Biuletynu przypada na miesiące letnie, życzymy Państwu udanej przerwy urlopowej, wypoczynku i dobrej pogody.
Dr Andrzej Dmowski
Redaktor naczelny miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe RB Biuletyn”

 

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi