languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/O nas/Publikacje/RB Biuletyn numer 45

RB Biuletyn numer 45

Z radością prezentujemy Wam kolejny numer naszego biuletynu, w którym dzielimy się ekspercką wiedzą na aktualne tematy związane z prawem i podatkami.

W 45. numerze w przeglądzie aktualności znajdziecie szczególne przydatne informacje dla przedsiębiorców: o roli klauzul typu call i put w transakcjach fuzji i przejęć pisze Michał Witek, a Barbara Figas przybliża zasady uzyskiwania klauzuli apostille, pozwalającej na uwierzytelnianie dokumentów zagranicznych, wskazując, w jakich sytuacjach klauzula taka jest konieczna.

Dalej aspekty podatkowe – kwestię dotyczącą odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki osobowej omawia Mateusz Krawczyński, Damian Kuszewski z kolei zajął się zagadnieniem opodatkowania wygranej w konkursie, wskazując, jakie wygrane podlegają opodatkowaniu, a kiedy można skorzystać ze zwolnienia – sytuacja może nieczęsta, ale wciąż interesująca z prawnego punktu widzenia. Osoby działające w sektorze IT zainteresowane będą tekstem Rafała Dąbrowskiego, w którym przedstawia temat stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla informatyków i programistów – problem, który wciąż budzi wątpliwości interpretacyjne.

Na koniec prawo gospodarcze i upadłościowe: Michał Pankiewicz wskazuje, w jaki sposób wierzyciel może dochodzić rekompensaty, jeżeli kontrahent nie opłaca faktury w terminie, a Tomasz Mankiewicz wyjaśnia, czym jest dyrektywa drugiej szansy, która ma znowelizować przepisy prawa restrukturyzacyjnego przede wszystkim w zakresie tzw. restrukturyzacji zapobiegawczej, a wciąż nie doczekała się implementacji do polskiego prawa.

Na analizy i opracowania – standardowo już – składają się cztery teksty. Popularną branżą e-commerce zajął się Michał Zawiła, omawiając unijne regulacje w zakresie sprzedaży za pośrednictwem platform elektronicznych, wyjaśniając m.in. zasady odpowiedzialności za towar oraz kwestie pakietu VAT dla e-commerce. Konstancja Sawecka przybliżyła cel i charakter oświadczeń i zapewnień w umowach sprzedaży udziałów lub akcji. Michał Zdanowski zajął się zagadnieniami związanymi z elementami dokumentacji podatkowej cen transferowych na przestrzeni lat, tj. z czego taka dokumentacja powinna się składać oraz jakie zmiany zostały wprowadzone w latach 2017-2022. Ostatni artykuł przygotowała Darya Bannaya – to publikacja recenzowana poświęcona tematyce podatku od spadków i darowizn, w której Autorka odnosi się do praktyki organów podatkowych i sądów administracyjnych w zakresie stosowania zwolnień.

Niech ostatni kwartał tego roku upłynie Wam pod znakiem równowagi i właściwych bilansów.

Dr Andrzej Dmowski
Redaktor naczelny miesięcznika „Doradztwo Prawne i Podatkowe RB Biuletyn”

 

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi