languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Ruszył system e-Faktur. Wzór struktury logicznej już dostępny
poniedziałek, 03 styczeń 2022 14:20

Ruszył system e-Faktur. Wzór struktury logicznej już dostępny

Od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z e-Faktury. Jest to jedna z dopuszczalnych form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i już funkcjonujących w obrocie gospodarczym, faktur elektronicznych.

Zmianie ulega m.in proces wystawiania oraz odbierania faktur, uproszczone i ulepszone zostały przepisy dotyczące fakturowania. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi przechowywania i archiwizowania faktur. Krajowy Systemu e-Faktur umożliwia skuteczniejsze przeciwdziałanie nieprawidłowościom w obszarze podatków, nie tylko w zakresie podatku VAT, podatku akcyzowego, ale również w podatkach dochodowych. Korzystanie z systemu e-Faktur będzie dobrowolne. W 2023 r. planowane jest wprowadzenie powszechnego fakturowania elektronicznego w Polsce.

Podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40. Co ważne, podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych w KSeF, a zatem ich dodatkowe przesyłanie nie miałoby uzasadnienia.

- Od lat wdrażamy kolejne procesy cyfryzacyjne i w większości przypadków można stwierdzić, że docelowo faktycznie usprawniają one pracę, pod warunkiem, że są wprowadzane stopniowo i po testach użytkowników – komentuje Rafał Dąbrowski, prawnik, doradca podatkowy Russell Bedford Poland. – Po fakturze papierowej i elektronicznej e-faktura to kolejny dokument sprzedaży, który docelowo od 1 stycznia 2023 r. ma się stać jedyną uznawaną formą rozliczeń między podmiotami. Ministerstwo zachęca do korzystania z niej już teraz, przy czym przedsiębiorcy, którzy ją wdrożą mogą skrócić termin zwrotu VAT o aż 20 dni. Użytkownicy Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) dostaną zwrot środków po 40, a nie po 60 dniach. Nie bez znaczenia jest też to, że faktura będzie istniała w systemie już na stałe, co wykluczy konieczność wystawiania duplikatów. Rozwiązanie to może stać się udogodnieniem pozwalającym na faktyczne odejście od wystawiania dokumentów w formie papierowej i dając jeden, spójny system rozliczeń. Należy jednocześnie zwrócić uwagę na to że warunkiem dla wdrożenia tego rozwiązania musi być odpowiednie zabezpieczenie danych, z czym niestety może być problem, ponieważ wciąż nie dopracowano prawa w tym zakresie. Niezbędną podstawą jest też sprawny dostęp do systemu, z czym w przeszłości różnie bywało. Podatnicy pamiętają momenty przeciążeń systemu czy awarii chociażby przy generowaniu plików JPK. Można też zauważyć, że mniejsze firmy mogą mieć kłopot z KSeF, bo wciąż otrzymujemy sygnały, że wiele z nich do tej pory ma problemy z wdrożeniem chociażby kasy online. Kolejnym warunkiem by system dobrze zadziałał jest to, aby rynek dostosował się do jego wymagań – w szczególności chodzi  tu o oprogramowanie do obsługi e-faktur. Potrzebny jest schemat, który musi uwzględniać szereg punktów, jak chociażby możliwość opcji dodatkowego wysyłania faktur w uzgodniony z kontrahentem sposób.

Więcej informacji o e-fakturze w serwisie gov.pl/finanse.  Wzór struktury logicznej e-Faktury jest dostępny na platformie ePUAP, więcej na ten temat na stronie podatki.gov.pl w zakładce wyjaśnienia.

30 grudnia 2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi