Wspiera on w realizacji procesów restrukturyzacji, reorganizacji, doradza w zakresie procesów transakcyjnych, pozyskania finansowania, wspiera procesy przejęć, sprzedaży firm czy sporządzenia wycen spółek.
Świadczymy usługi w zakresie:
- Wsparcie przy wejściu na rynek NewConnect
- Wsparcie przy wejściu na giełdę
- Zarządzanie efektywnością finansową
- Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym
- Zarządzanie kosztami i efektywnością biznesową
- Zarządzanie ryzykiem nadużyć gospodarczych
- Wykrywanie przestępstw i nadużyć gospodarczych
- Wycena podmiotów
- Fuzje spółek - aspekty prawne i podatkowe
Wycena podmiotów
Wycena ma na celu oszacowanie wartości całego przedsiębiorstwa (EV) lub wartości kapitałów własnych przynależnych jego akcjonariuszom. Jest ona także niezbędnym elementem procedur prywatyzacyjnych, które ze względu na zmiany systemowe w Polsce miały i mają duże znaczenie. W procedurze prywatyzacji kapitałowej wycena jest podstawą określenia ceny sprzedaży akcji przedsiębiorstwa w ofercie zarówno na rynku publicznym jak i ograniczonym.
Również w procesach fuzji i przejęć przedsiębiorstw dużą rolę odgrywają wyceny. Wyceniając przedsiębiorstwo w tych procesach oprócz typowych metod wyceny, należy zastosować specyficzne metody pozwalające na wycenę efektu synergii (nadwyżki wartości połączonych przedsiębiorstw nad sumą wartości tych firm jako oddzielnych podmiotów).
Wyceny przedsiębiorstw są wykorzystywane również przy zawieraniu umów ubezpieczeń majątkowych (gospodarczych) oraz pomocniczo w procesach sądowych – gospodarczych oraz cywilnych (spadkowych, rozwodowych). Stanowią również podstawę w ustalaniu zobowiązań podatkowych zarówno w podatkach dochodowych jak i pośrednich.
Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym
Każdy, nawet bardzo sprawnie prowadzony biznes jest nieustannie narażony na różne ryzyka, które w przypadku ich materializacji mogą spowodować poważne i trudne do odwrócenia szkody. Nowoczesne firmy coraz częściej dostrzegają konieczność redukcji / eliminacji ryzyk i zapobiegania negatywnym skutkom zagrożeń i decydują się na zastosowanie rozwiązań minimalizujących ryzyka w swoich przedsiębiorstwach.
Odpowiednio zaprojektowane i wdrożone systemy zarządzania ryzykiem we współczesnych organizacjach są ważnym narzędziem wspomagającym zarządzane firmą, przyczyniają się do zwiększenia przewagi konkurencyjnej firmy i przekładają się często na jej sukces rynkowy.
Mądrze zaprojektowany system zarządzania ryzykiem uwalnia kluczowe zasoby (pracowników) przedsiębiorstwa od ciągłego monitorowania i identyfikowania obszarów potencjalnych ryzyk, a także od poświęcania czasu pracy na „ratowanie” sytuacji, w przypadku gdy dojdzie do materializacji określonych ryzyk. Dobrze działający system zarządzania ryzykiem korporacyjnym powala na skoncentrowanie kluczowych zasobów firmy na podstawowej, dochodowej działalności operacyjnej, bez konieczności poświęcania czasu na zadania z obszaru zarządzania ryzykiem.
Oferujemy kompleksowe usługi z zakresu projektowania i wdrażania systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem, a w szczególności:
- Wsparcie z procesie wdrażania programów zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie (ERM);
- Przygotowywanie planów zapobiegania i redukcji ryzyk;
- Opracowanie metod oceny prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka i potencjału jego materializacji;
- Opracowanie i implementacja procedur, procesów i programów zarządzania ryzykiem operacyjnym;
- Projektowanie i implementacja systemów kontroli wewnętrznej;
- Weryfikacja zgodności zaimplementowanych rozwiązań w zakresie zarządzania ryzykiem korporacyjnym z obowiązującymi standardami i przepisami prawa;
- Przegląd stosowanych środków bezpieczeństwa i kontroli oraz programów ubezpieczeniowych;
- Opracowywanie rozwiązań mających na celu mierzenie efektywności i skuteczności działania systemów zarządzania ryzykiem;
- Badanie mające na celu identyfikację obszarów ryzyka w przedsiębiorstwie (ryzyka operacyjnego, projektowego).
Wsparcie przy wejściu na giełdę
Świadczymy usługi doradztwa prawno-podatkowego na każdym etapie procesu wejścia na giełdę, począwszy od wsparcia w przygotowaniu oferty publicznej, poprzez pomoc przy opracowaniu planu i harmonogramu wejścia na giełdę, opracowanie prospektu emisyjnego, aż po kompleksowe bieżące doradztwo prawno-podatkowe dla spółki publicznej.
Nasi eksperci posiadają specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w zakresie przeprowadzania ofert papierów wartościowych i funkcjonowania na rynkach kapitałowych, a przynależność do międzynarodowej sieci consultingowej wzbogaciła ich wiedzę o informacje dotyczące funkcjonowania na zagranicznych rynkach kapitałowych.
Nasze usługi obejmują między innymi:
- Przegląd Spółki pod kątem gotowości do wejścia na giełdę;
- Opracowanie planu mającego na celu przygotowanie Spółki do debiutu giełdowego (tzw. Pre-IPO assessment);
- Ocena możliwości pozyskania kapitału w drodze oferty publicznej;
- Analiza historycznej informacji finansowej w prospekcie emisyjnym;
- Analiza prognoz finansowych przygotowanych przez emitenta;
- Przeprowadzanie analiz typu due diligence;
- Opracowanie długoterminowej strategii biznesowej Spółki;
- Wsparcie podczas debiutu giełdowego (opracowanie raportu dotyczącego działalności Spółki i prezentującego jej wyniki finansowe);
- Wsparcie przy przygotowaniu oferty publicznej;
- Doradztwo w zakresie spełnienia wymogów sprawozdawczości finansowej dla celów prospektu emisyjnego;
- Wsparcie w opracowaniu prospektu emisyjnego;
- Analiza implikacji podatkowych związanych z procesem wejścia na giełdę;
- Doradztwo podatkowe dotyczące procesu restrukturyzacji;
- Doradztwo w zakresie przekształcania sprawozdań finansowych na MSSF, US GAAP lub inne standardy sprawozdawczości;
- Wsparcie w zakresie wyceny Spółki na potrzeby oferty publicznej;
- Doradztwo w zakresie dobrych praktyk (tzw. corporate governance) oraz komunikacji z rynkiem;
- Doradztwo prawno-podatkowe dotyczące instrumentów finansowych;
- Doradztwo w zakresie spełnienia wymogów dotyczących raportowania przez spółki publiczne;
- Wsparcie w procesie zarządzania relacjami inwestorskimi.
Fuzje spółek - aspekty prawne i podatkowe
Łączenie się spółek kapitałowych, jako przypadek łączenia się spółek handlowych, polega na przeniesieniu majątku (aktywów i zobowiązań) spółki przejmowanej na inną spółkę (spółkę przejmującą) już istniejącą lub też na przeniesieniu majątku łączących się spółek na nowo utworzoną spółkę.
Dotychczasowi udziałowcy (akcjonariusze) spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki otrzymują za przeniesiony majątek udziały (akcje) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej. Spółka przejmowana lub spółki łączące się przez zawiązanie nowej spółki tracą swój byt prawny.
Mają Państwo pytanie odnośnie doradztwa prawnego?
Nasz ekspert jest dostępny dla Państwa w sprawie wszelkich zagadnień związanych z prezentowaną tematyką.
Zapraszam do kontaktu:
dr Andrzej Dmowski
Partner Zarządzający
tel: 22 276 61 80
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.