W ramach usług doradztwa restrukturyzacyjnego zapewniamy m.in.:
- przygotowanie planu restrukturyzacyjnego
- pełnienie funkcji nadzorcy w postępowaniu o zatwierdzenie układu na podstawie umowy z dłużnikiem
- pełnienie funkcji nadzorcy i zarządcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym za zgodą wierzyciela
- wnioski o upadłość konsumencką
- wnioski o upadłość przedsiębiorców
- doradztwo restrukturyzacyjne
- doradztwo upadłościowe
Zapewniamy profesjonalne i dyskretne prowadzenie negocjacji i zawieranie porozumień pozasądowych i układowych na linii wierzyciel – dłużnik w celu odroczenia płatności zobowiązań, rozłożenia na raty oraz ich redukcji.
Plan restrukturyzacyjny
Każda restrukturyzacja rozpoczyna się od stwierdzenia mniejszych lub większych problemów z płynnością finansową. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie rozwiązania trudnej sytuacji dłużnika.
Pomocne w takiej sytuacji jest sporządzenie na jak najwcześniejszym etapie kompleksowego planu restrukturyzacyjnego, który zawiera analizę przyczyn trudnej sytuacji i wstępne środki restrukturyzacyjne.
W ramach usług sporządzenia planu restrukturyzacyjnego m.in.:
- przeprowadzimy analizę przesłanek stanu niewypłacalności i zagrożenia niewypłacalnością
- wskażemy możliwe warianty przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego
- sporządzimy analizę finansowo-majątkową przedsiębiorstwa
- zaproponujemy dostępne środki restrukturyzacyjne
- wskażemy wstępne propozycje układowe
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Postępowanie o zatwierdzenie układu, funkcjonujące od grudnia 2021 r., nazywane również PZU 2.0 odznacza się najmniejszą formalnością i niewielką ingerencją sądu. Jest to jedyne postępowanie, w którym dłużnik sam decyduje kto będzie jego nadzorcą, zawierając umowę z wybranym doradcą restrukturyzacyjnym.
Postępowanie restrukturyzacyjne przeprowadza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny (utracił zdolność do wykonywania wymagalnych zobowiązań) lub znajduje się w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością (w niedługim czasie może stać się niewypłacalny).
Korzyści postępowania o zatwierdzenie układu:
- Brak konieczności uzyskania postanowienia sądu do otwarcia postępowania
- Niski poziom formalizacji
- Ograniczona ingerencja sąd
- Samodzielny wybór nadzorcy układu
- Możliwość wyboru ścieżki ze specjalną ochroną dłużnika
- Szybkość przeprowadzenia
- Możliwość przeprowadzenia w większości zdalnie
- Wywołuje skutki takie jak w innych postępowaniach restrukturyzacyjnych
Nadzorca i zarządca
Każda restrukturyzacja rozpoczyna się od stwierdzenia mniejszych lub większych problemów z płynnością finansową. Kolejnym krokiem jest poszukiwanie rozwiązania trudnej sytuacji dłużnika. Pomocne w takiej sytuacji jest sporządzenie na jak najwcześniejszym etapie kompleksowego planu restrukturyzacyjnego, który zawiera analizę przyczyn trudnej sytuacji i wstępne środki restrukturyzacyjne.
Jako licencjonowani doradcy restrukturyzacyjni pełnimy funkcję Nadzorcy układu poprzez nadzór nad czynnościami dłużnika w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Nadzorca układu nie ogranicza dłużnika w zarządzie jego majątkiem a jego rolą jest raczej pomoc dłużnikowi w przeprowadzeniu restrukturyzacji, przygotowaniu propozycji układowych i przeprowadzeniu głosowania nad układem.
Nadzorca sądowy pełni natomiast nadzór zarówno w przyśpieszonym postępowaniu układowym jak i w postępowaniu układowym. Rola Nadzorcy odpowiada kompetencjom nadzorcy sądowego w dotychczasowej upadłości z możliwością zawarcia układu. Na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest, pod rygorem nieważności, zgoda nadzorcy sądowego, chyba że ustawa przewiduje zgodę rady wierzycieli.
W postępowaniu sanacyjnym jako Zarządca sprawujemy zarząd majątkiem dłużnika. Funkcję nadzorcy albo zarządcy, podobnie jak w postępowaniu upadłościowym funkcję syndyka, może sprawować wyłącznie podmiot, który legitymuje się licencją doradcy restrukturyzacyjnego
Nadzorca Sądowy i Zarządca Sądowy muszą zostać powołani przez sąd odpowiednio w postanowieniu o otwarciu postępowania układowego oraz w postanowieniu o otwarciu postępowania sanacyjnego. Wyboru osoby posiadającej licencję doradcy restrukturyzacyjnego, którą powołuje się do pełnienia tych funkcji, Sąd dokona, co do zasady, samodzielnie, będzie jednak związany wnioskiem dłużnika popartym przez wierzycieli mających łącznie więcej niż 30% ogólnej sumy wierzytelności.
Upadłość konsumenca
Nasi doradcy restrukturyzacyjny pomogą przygotować kompletny wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dla osób, które znalazły się w osobistej trudnej sytuacji majątkowej. Wniosek o ogłoszenie upadłości warto rozważyć niezależnie od tego jak duża jest kwota zadłużenia.
Upadłość konsumencka dostępna jest dla osób nieprowadzących aktywnej działalności gospodarczej, czyli również dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zamknąć swoją działalność.
W ramach usług związanych z upadłością konsumencką zajmujemy się m.in.:
- analizą stanu zadłużenia i sporządzeniem spisu wierzytelności
- przygotowaniem kompletnego wniosku o ogłoszenie upadłości w systemie KRZ
- opracowaniem symulacji planu spłaty wierzycieli
- analizą jakie składniki majątkowe potencjalnie wejdą do masy upadłości a jakie będą pozostawione do dyspozycji dłużnika
- obsługą postepowania w sprawie ogłoszenia upadłości
Mają Państwo pytanie odnośnie restrukturyzacji?
Nasz ekspert jest dostępny dla Państwa w sprawie wszelkich zagadnień związanych z prezentowaną tematyką.
Zapraszam do kontaktu:
Leszek Dutkiewicz
Partner zarządzający
tel: 32 73 13 420
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.