languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/Pierwsze rozliczenia Podatkowego Ładu - co zmienia w PIT
środa, 12 kwiecień 2023 08:29

Pierwsze rozliczenia Podatkowego Ładu - co zmienia w PIT

Freepic Freepic

Już od 2019 r. dla zdecydowanej większości podatników wprowadzone zostało udogodnienie polegające na automatycznym przygotowaniu rocznej deklaracji podatkowej, a dokładniej mówiąc - deklaracji PIT-37, przez urzędy skarbowe. Od 15 lutego w systemie Twój e-PIT znajduje się zatem ponad 24 miliony przygotowanych zeznań podatkowych za 2022 r. Wystarczy, że podatnik jedynie skontroluje zamieszczone tam dane. Jednak ta czynność nie jest wymagana i tak przygotowana, by automatyczna deklaracja została uznana za złożoną w dniu ostatniego rozliczenia podatkowego[1]

W większości przypadków dla podatnika nie ma większego znaczenia, kiedy dojdzie do złożenia deklaracji. Jeżeli osiąga dochód wyłącznie z jednego źródła, nie stosuje specjalnych ulg ani innych obniżających opodatkowanie rozwiązań, nie rozlicza się ze współmałżonkiem, a deklaracje wypełniane przez pracodawcę nie posiadają istotnych wad, to w deklaracji nie powinny wystąpić większe wahania zarówno w stronę dopłaty, jak i zwrotów podatku. W tym roku sytuacja dla podatników może być zaskakująca, zaś zwroty z podatków duże.

Pierwsze rozliczenia Podatkowego Ładu

Wszystko z powodu wprowadzonego w zeszłym roku Podatkowego Ładu, a dokładniej – zmian wprowadzonych ciągu roku podatkowego. Warto wspomnieć o wprowadzonej uldze dla klasy średniej, która w dniu 1 lipca została wstecznie zniesiona od 1 stycznia 2022 r. Nie wiązał się z tym jednak obowiązek korygowania rozliczeń z pierwszego półrocza przez płatników, gdyż nie podlegała uwzględnieniu w deklaracji rocznej. Również w tym samym okresie[2] doszło do zmiany stawki podatku w I progu podatkowym, z 17% na 12%, również bez obowiązku korygowania rozliczeń przez płatników. Powodowało to oczywiście nadpłaty pobranych zaliczek w rozliczeniu rocznym oraz idący za tym obowiązek zwrotów przez urzędy skarbowe.

Przykład

Podatnik otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 10.000 zł brutto. Przy takiej kwocie zaliczka przy zastosowaniu 17% podatku wynosi 1.424 zł. Natomiast ta sama zaliczka przy stawce 12% wynosi 1.005 zł. Oznacza to, że za pierwsze 6 miesięcy roku 2022 pojawia się nadwyżka w wysokości 6 * (1.424 – 1.005) = 2.514 zł

Do tego można doliczyć jeszcze podwójne obliczanie zaliczek (czyli według zasad z 2021 r. albo z 2022 r. w zależności od wysokości wynikających z tego powodu kwot do zapłaty) i inne zmiany w rozliczaniu ulg. Różnice mogą być zatem znaczne. Również w stronę wymaganych od podatnika dopłat, jeżeli wyliczone zaliczki na podatek były za niskie z powodu np. osiągania dochodów z kilku miejsc pracy albo byli pracującymi seniorami. Według szacunków Ministerstwa Finansów zwroty mogą dotyczyć nawet 1,2 miliona osób.

Terminy zwrotu podatków

Warto czym prędzej przekazać swoje deklaracje podatkowe nie tylko dlatego, żeby upewnić się o wysokości zwrotu albo ewentualnej dopłaty, dodaniu przysługujących podatnikowi ulg albo określeniu przekazania 1,5% podatku na OPP. Ma to również istotny wpływ na termin, w jakim otrzymane zostaną środki finansowe. Z przepisów wynika bowiem, że zwrot nadpłaty powinien nastąpić w terminie 45 dni[3] od dnia złożenia zeznania w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT albo przez e-Deklaracje[4]. Przy czym administracja skarbowa informuje, że dzięki automatyzacji zwrotów, większość z nadpłat może być przekazana podatnikom znacznie szybciej i wskazuje nawet na 10-dniowy termin[5]. Jak zatem widać, istnieje szansa na odzyskanie uszczuplonych zapasów finansowych, jeżeli podatnicy jeszcze tego nie zrobili.

Zmiany formy opodatkowania dla przedsiębiorców

Na marginesie warto dodać, że również osoby prowadzące działalność gospodarczą nie powinny czekać ze złożeniem deklaracji podatkowych do ostatniej chwili. Lipcowa nowelizacja przepisów Polskiego Ładu dała bowiem bezprecedensową i jednorazową możliwość zmiany metody opodatkowania przedsiębiorcom, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w tym wspólnikom spółek cywilnych i jawnych, albo podatek liniowy. Ci podatnicy, którzy nie zdecydowali się na taką zmianę od 1 lipca, mogą nadal retrospektywnie dokonać jej za cały 2022 r. w terminie do złożenia deklaracji podatkowej. Zmiana ta może jednak zostać dokonana jedynie na opodatkowanie według skali podatkowej.

[1] 2 maja w 2023 r. w związku, że 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy.

[2] Czyli na podstawie przepisów uchwalonych 1 lipca, ale obowiązujących wstecznie od 1 stycznia 2022 r.

[3] Art. 77 § 1 pkt 5a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.).

[4] Nadpłata w wypadku zeznania podatkowego złożonego w formie papierowej nastąpi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia.

[5] https://www.pit.pl/aktualnosci/nie-czekaj-z-pit-37-zwrot-z-pit-nawet-w-10-dni-1008014

Damian Kuszewski

Damian Kuszewski

Starszy konsultant podatkowy. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość, Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie SWPS. Od 2018 r. związany z Russel Bedford Poland. Przedmiotem jego zainteresowań zawodowych jest prawo podatkowe, a w szczególności podatki dochodowe. Razem z doświadczonym zespołem wspiera wiodące firmy w wypełnianiu obowiązków podatkowych w zakresie cen transferowych.

Nasze publikacje

rbmagazine

 

Luty 2023

RB Magazine numer 91

pobierz magazyn

rbiuletyn

 

Styczeń 2023

RB Biuletyn numer 42

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi