languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w podatkach/W końcu zostały opublikowane formularze informacji o cenach transferowych
czwartek, 26 październik 2023 08:05

W końcu zostały opublikowane formularze informacji o cenach transferowych

Obraz autorstwa DilokaStudio na Freepik Obraz autorstwa DilokaStudio na Freepik

Już ponad rok temu zostały opublikowane i weszły w życie rozporządzenia dotyczące informacji o cenach transferowych (powszechnie znanych jako formularze TPR), zarówno w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Mają one zastosowanie do informacji o cenach transferowych składanych za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2021 r., w praktyce za 2022 r. oraz dalsze (także te rozpoczynające się „w środku” roku kalendarzowego).

Jedną ze zmian, które miały zajść w informacji TPR, miało być zawarcie w danym formularzu oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji podatkowej. Miesiące mijały, nowe wersje formularzy nie były publikowane, Ministerstwo Finansów musiało wręcz opublikować dodatkowy komunikat nt. złożenia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych w informacji TPR-C oraz TPR-P[1]. Zgodnie z danym komunikatem, oświadczenie należało zamieścić w sekcji F „starych” formularzy (tj. w wersji czwartej).

Niedawno zostały w końcu opublikowane wzory dokumentów elektronicznych TPR-C i TPR-P w wersji 5. Na razie są dostępne jedynie struktury formularzy (dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów)[2], ale zgodnie z komunikatem na stornie Ministerstwa Finansów, mają zostać również formularze interaktywne (na dzień 23 października nie zostały jeszcze opublikowane).

Jednak wspomniana wyżej kwestia oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji podatkowej to niejedyna zmiana. M. in. wyodrębniono wskaźniki dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców w sekcji dotyczącej ogólnych informacji finansowych podmiotu wypełniającego formularz, a także zmieniono organ, do którego ma być składana informacja TPR (obecnie ma to być naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika, a nie Szef Krajowej Administracji Skarbowej).

Komunikat Ministerstwa Finansów można znaleźć pod poniższym adresem:

https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/zmiany-w-prawie/publikacja-wzorow-dokumentow-elektronicznych-tpr-c-5-i-tpr-p-5-za-2022-rok/

 

[1] Komunikat można znaleźć na stronie: https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/komunikat-dotyczacy-zlozenia-oswiadczenia-o-sporzadzeniu-lokalnej-dokumentacji-cen-transferowych-w-informacji-tpr-c-oraz-tpr-p/

[2] https://www.gov.pl/web/finanse/struktury-tpr

Michał Zdanowski

Michał Zdanowski

Project manager - TP. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego Uniwersytetu Warszawskiego, Absolwent Podyplomowych Studiów Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od września 2013 r. związany jest z kancelarią Russell Bedford Poland. Specjalizuje się w tematyce cen transferowych.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi