languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/RB news/Nowy termin egzaminów adwokackich i radcowskich
poniedziałek, 01 czerwiec 2020 09:32

Nowy termin egzaminów adwokackich i radcowskich

19 kwietnia MS poinformowało o wyznaczeniu nowego terminu prawniczych egzaminów zawodowych. Zgodnie z tą informacją egzaminy zawodowe dla kandydatów na radców i adwokatów odbędą się w dniach 23‒26 czerwca br.

Początkowo termin egzaminów przypadał na 24-27 marca 2020 r. Ministerstwo Sprawiedliwości odłożyło je w czasie ze względu na gwałtowny wtedy wzrost zakażeń koronawirusem. Miejsce egzaminu nie zostało jeszcze ogłoszone.

Termin egzaminu w prawie o adwokaturze

Minister Sprawiedliwości wyznaczył nowy termin na podstawie art. 78 ust. 9 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i art. 361 ust. 10 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych,  po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych.

W Prawie o adwokaturze widnieje termin, który zakłada, że powinno się przeprowadzić egzamin nie wcześniej niż 90 dni po jego ogłoszeniu. W wyjątkowych okolicznościach można ogłosić  go z mniejszym wyprzedzeniem czasowym (minimum 45-dniowy odstęp między datą ogłoszenia a terminem egzaminu). Jak na razie żaden z zapisów nie został złamany.

Zmiany terminów z pewnością wprowadzają zamęt wśród kandydatów. Prawnicy nie są pewni, czy powinni już poinformować swoich pracodawców o terminie i składać wnioski o urlop szkoleniowy.

Wiedza o tarczach antykryzysowych nie obowiązuje do egzaminu

Na stronie GOV.pl pojawił się 26.05. komunikat: „zadania nie będą dotyczyć ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374, z późn. zm.) ani pozostałych przepisów, wprowadzonych w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii, jak i innych przepisów, które weszły w życie po marcowym terminie egzaminu”. Oznacza to tyle, że przy rozwiązywaniu zadań trzeba będzie wziąć pod uwagę stan prawny obowiązujący do 27 marca 2020 r. Na salach udostępnione zostaną zdającym systemy informacji prawnej związane z regulacjami wprowadzonymi po tej dacie.  

Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do strony: www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/informacja-dla-zdajacych-egzamin-adwokacki-i-radcowski-dniach-23-26-czerwca-2020-roku

Prawnicy coraz liczniej przystępują do egzaminów. W 2019 r. liczba osób starających się o togę z żabotem w kolorze zielonym wyniosła 1577 osób, a o tą z żabotem o barwie niebieskiej aż 2285 osób. W tym roku zgłoszone osoby będą musiały stosować się na sali egzaminacyjnej do pewnych zaleceń. W celu zapewnienia bezpieczeństwa należy m.in. zachować odległość między uczestnikami wynoszącą 2 metry, stosować środki ochrony indywidualnej, regularnie dezynfekować ręce. Miejmy nadzieję, że czerwcowy termin jest tym ostatecznym, a stres i niepewność spowodowane pandemią nie wpłyną negatywnie na wyniki egzaminów.

Autor: Marta Wójcicka – Młodszy Specjalista ds. Marketingu i HR.

 

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi