languageRU      languageEN      internationalInternational        phoneZadzwoń do nas: 22 276 61 80

Jesteś tutaj:Start/Baza wiedzy/Zmiany w prawie/Postępowanie o zatwierdzenie układu najczęściej wybieraną procedurą restrukturyzacyjną
wtorek, 04 kwiecień 2023 10:48

Postępowanie o zatwierdzenie układu najczęściej wybieraną procedurą restrukturyzacyjną

Źródło: freepik Źródło: freepik

Według raportu wywiadowni gospodarczej MGBI, w 2022 roku  o 10,8 proc. zmniejszyła się liczba przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość. Tego typu firm było 357. Najczęściej wybieraną formą przeprowadzenia upadłości było postępowanie o zatwierdzenie układu.

Profile upadłości

Najbardziej zadłużonym podmiotem, który ogłosił upadłość w 2022 r., był Idea Bank. Firma działała na rynku przez 30 lat, a suma jej zobowiązań wyniosła 667,4 mln zł. Według raportu w ubiegłym roku  najczęściej ogłaszały upadłość firmy przemysłowe i handlowe, chociaż ich liczba była mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zwiększoną liczbę upadłości odnotowano w branży budowlanej. Branżami o największym udziale upadłości w ogóle aktywnych firm okazały się górnictwo, dostawa wody i gospodarowanie odpadami oraz przemysł.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Od dwóch lat największą popularnością wśród przedsiębiorców korzystających z procedur restrukturyzacyjnych cieszy się jej najprostszy wariant, czyli postępowanie o zatwierdzenie układu. Jest ono dostępne od 1 grudnia 2021 r. W 2022 r. to właśnie tę procedurę wybrało aż 86% podmiotów decydujących się na rozpoczęcie restrukturyzacji. Tego rodzaju postępowanie nie wymaga składania wniosku restrukturyzacyjnego, a jedynie opublikowania w Krajowym Rejestrze Zadłużonych obwieszczenia o dniu układowym.

Źródło: Postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne. Raport 2023 MGBI

Potrzebujesz pomocy przy przeprowadzeniu postępowania? Zapraszamy do kontaktu.

Russell Bedford Poland

Russell Bedford Poland

W Russell Bedford Poland łączymy potencjał naszych ekspertów z wielu branż, oferując Państwu usługi w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, audytu, księgowości oraz doradztwa restrukturyzacyjnego i biznesowego.

Na polskim rynku usług profesjonalnych działamy od 2011 roku, nasze biura znajdują się w Warszawie, Katowicach i w Bydgoszczy. Pracuje w nich ponad 70-osobowy zespół zajmujący się kompleksową obsługą zarówno przedsiębiorstw, jak i podmiotów indywidualnych. Nasz zespół tworzą adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, księgowi, biegli rewidenci, biegli ds. wycen, analitycy finansowi i inni specjaliści.

Nasze publikacje

rbiuletyn

 

lipiec-wrzesień 2023

RB Biuletyn numer 44

pobierz magazyn

Nasze publikacje

rb restrukturyzacje             russellbedford             rbdombrokersi